Bio.nu

  Sök film:
 

   Avancerad sökning

   Filmsnack.se
  
     

  22 april
  Attentatet mot Richard Nixon
  Gisslan
  Shouf Shouf Habibi!

  
  Kommande filmer
  Filmer som går på bio nu
  Bioprogram
 
 
  Oscarsgalan
  DVD-butiker
  Filmaffischer
  Filmgalan
  Sagan om ringen
 
 
  Filmsnack
  Biotoppen
  Nyheter
  Filmtips på TV

  Om Bio.nu
  Annonsinfo
  Kontakta oss

 
 
18/03 2002

A Beautiful Mind utsatt för smutskampanj?

8-faldigt oscarnominerade A Beautiful Mind har under de senaste veckorna utsatts för en smutsig kampanj för att stoppa filmens chanser att vinna en Oscar. Detta hävdar filmens regissör Ron Howard och huvudrollsinnehavaren Russel Crowe.


A Beautiful Mind med Russel Crowe i huvudrollen som matematikern Nash

Under de senaste veckorna har det rapporterats envist om att verklighetens Nash som filmen baseras på var homosexuell, judehatare och en dålig far. Inget av detta inkluderades i filmen, vilket fick filmkritiker världen över att dra på ögonbrynen när det blev känt lagom till den svenska biopremiären.

Sylvia Nasar som skrev orginalbiografin som filmen baseras på, gick till motattack i tidningen Los Angeles Times nyligen. Där anklagade hon bland annat nyhetsbyrån AP för att sprida falska rykten om filmen. I sina efterforskningar för den biografi som hon skrev för några år sedan hade hon inte funnit något utav de rykten som nu sprids.

Huvudpersonen själv Nash tillsammans med sin fru och son förnekade bestämt i CBS nyhetsprogram 60 Minutes att han skulle va eller ha varit homosexuell, antisemitisk och en dålig pappa.

Stora belopp är på spel inför oscargalan eftersom vinnarna oftast får enorma intäkter under lång tid från video/dvd försäljning med mera. Nu misstänker filmbolaget UIP därför att dessa illasinnade rykten kan ha varit fabricerade av filmens oscarkonkurrenter.

I Sverige har filmen fått blandade recensioner och utav de negativa recensionerna anges just friseringen av verkligheten som en orsak till det låga betyget. Nu visar det sig alltså att friseringen kanske inte varit så stor som tidigare angetts.

Hur mycket får filmmakare dramatisera verkligheten?
Har filmteamet drabbats av schizofreni?
Kan filmen ändå vinna Oscars?
Frågorna är många... Vad tycker du?

Allt om Oscargalan 2002

A Beautiful Mind


Oscar Fever Is Pushing the Envelope of Civility (Los Angeles Times)
'A Beautiful Mind' criticism draws ire (CNN)



Sök i nyhetsarkivet:


© Copyright 2005 Bio.nu