Bio.nu

  Sök film:
 

   Avancerad sökning

   Filmsnack.se
  
     

  22 april
  Attentatet mot Richard Nixon
  Gisslan
  Shouf Shouf Habibi!

  
  Kommande filmer
  Filmer som går på bio nu
  Bioprogram
 
 
  Oscarsgalan
  DVD-butiker
  Filmaffischer
  Filmgalan
  Sagan om ringen
 
 
  Filmsnack
  Biotoppen
  Nyheter
  Filmtips på TV

  Om Bio.nu
  Annonsinfo
  Kontakta oss

 
 
07/10 2003

Ny svensk filmdatabas av Filminstitutet

Svenska Filminstitutet öppnar idag en ny svensk databas med info om svenska filmer. I den kan man hitta allt man kan behöva veta om svensk film. Här finns information om samtliga svenska långfilmer som gjorts sedan 1897 samt tusentals kort-, dokumentär- och tv-filmer, från Slagsmål i Gamla Stockholm (1897) till Smala Sussie.

Innehållet i databasen har växt fram under de 40 år som Svenska Filminstitutet funnits och vi har nu bestämt oss för att göra det tillgängligt för allmänheten via internet. Totalt innehåller Svensk Filmdatabas 10.357 svenska produktioner för film och tv. Dagligen läggs nya uppgifter in och en uppdatering sker varje natt.

Åse Kleveland, VD Svenska Filminstitutet:

- Svensk Filmdatabas är den samlade kunskapen som funnits i väggarna på Filminstitutet. Genom att göra denna kunskap tillgänglig på webben åskådliggör vi det svenska filmarvet på ett nytt och unikt sätt. Vår förhoppning är att filmintresserade i alla åldrar ska få glädje av databasen och att den ska fungera som såväl som arbetsverktyg som underhållning.

Sökningar går inte bara att göra på titlar, filmarbetare och skådespelare utan även på exempelvis samtliga filmer som gjorts i Norrköping eller samtliga filmer som innehåller sången ”Vi gå över daggstänkta berg”. Bland den information som finns om varje titel märks förutom team- och skådespelarlistor även inspelningsplats, bio, video- och tv-premiär samt censurinformation.

Och sidan hittar du på den här adressen: http://www.svenskfilmdatabas.se/



Sök i nyhetsarkivet:


© Copyright 2005 Bio.nu