Bio.nu

  Sök film:
 

   Avancerad sökning

   Filmsnack.se
  
     

  22 april
  Attentatet mot Richard Nixon
  Gisslan
  Shouf Shouf Habibi!

  
  Kommande filmer
  Filmer som går på bio nu
  Bioprogram
 
 
  Oscarsgalan
  DVD-butiker
  Filmaffischer
  Filmgalan
  Sagan om ringen
 
 
  Filmsnack
  Biotoppen
  Nyheter
  Filmtips på TV

  Om Bio.nu
  Annonsinfo
  Kontakta oss

 
 
26/10 2004

Robert Gustafsson ger röst åt robot

Gänget bakom ”Ice Age” är tillbaka, denna gång med det animerade familjeäventyret ROBOTAR som får Sverigepremiär den 18 mars 2005. Rösten till den komiska, lätt förvirrade roboten FENDER (se bild nedan), som i den amerikanska versionen görs av Robin Williams, kommer i filmens svenska version att göras av Robert Gustafsson.


Som komiker ser han dubbning som en utmaning.

- Det är vansinnigt roligt och nervöst att dubba tecknad film. Man får använda helt andra medel för att få fram komiken när man inte har tillgång till sitt eget kroppsspråk. Samtidigt får man en otrolig respekt för allt jobb som ligger bakom själva bildmaterialet, så en liten suck eller ett skrik kan plötsligt ta en halv eftermiddag att få till.

Robert Gustafsson har tidigare lånat sin röst bl.a. till sengångaren Sid i ”Ice Age”, någonting som gav mersmak.

- Det var ett riktigt hedersuppdrag att få arbeta med en så bra produktion som ”Ice Age”, den chansen dyker ju inte upp så ofta, så att få göra ”Fender” i ROBOTAR blir säkert rena julafton!

ROBOTAR regisseras av Oscarbelönade Chris Wedge och handlar om roboten Rodney och hans vänner som lever i en värld bestående endast av robotar och mekaniska ting. FENDER är Rodneys bästa vän vars kroppsdelar envisas med att trilla av och han finner sig ständigt omkringskramlandes på jakt efter överblivna reservdelar.


Svar: 1 kommentar

hej jag är en tjej på 14½ år och villgöra röster till film. jag har lät att koma ihåg texter och sånger. jag söker detta pga att det är ett av mina stora intressen att jobba med..
/emelie

Skriven av EMELIE 27/10 2004 12:45


Sök i nyhetsarkivet:


© Copyright 2005 Bio.nu