Verkställande direktör för biografbolaget blir Mattias Nohrborg, Triangelfilm;
- Min uppgift blir att ha ett övergripande ansvar, och framförallt se till att alla förändringar och utvecklingsplaner tar fart och verkställs. Jag blir också programansvarig.- Sedan den 1 april har vi alla sett fram emot den här dagen, nu är det äntligen dags. Vi är lyckliga över affären, vi är lyckliga över att ha bevarat konkurrensen inom biografnäringen, och vi tror att vi kan bidra med lite annorlunda grepp och med ett visst nytänkande, säger Mattias Nohrborg.
Under en månads tid har man arbetat med organisationen, gjort en total inventering av samtliga biografer och arbetat mycket med programplaneringen.
- Vi har jobbat dag och natt med den nya organisationen, med en 3-årig renoveringsplan och med programplaneringen. De närmaste dagarna ska dessa beslutas och verkställas. Jag kan lova många förändringar samtidigt som vi vill skapa stabilitet och arbetsro. Vi kommer mycket snart att påbörja en uppgradering och renovering av biokedjan.
- Vi har också jobbat mycket mot distributionsbolagen för att försäkra oss om framtida filmleveranser. De verkar alla vara för konkurrens, avslutar Mattias Nohrborg.
Mer info om affären