Bio.nu
  Sök film:
 

   Avancerad sökning

   Filmsnack.se
  
     

  22 april
  Attentatet mot Richard Nixon
  Gisslan
  Shouf Shouf Habibi!

  
  Kommande filmer
  Filmer som går på bio nu
  Bioprogram
 
 
  Oscarsgalan
  DVD-butiker
  Filmaffischer
  Filmgalan
  Sagan om ringen
 
 
  Filmsnack
  Biotoppen
  Nyheter
  Filmtips på TV

  Om Bio.nu
  Annonsinfo
  Kontakta oss

 
 
Lilja 4-ever
Moodysson efter Filmgalan


Moodysson dominerade
Med hela fem guldbaggar och ett brandtal mot dollarn och kapitalismen var det ingen tvekan om vem som dominerade galan på Cirkus i Stockholm. Moodysson var kvällens stora vinnare, ännu större än när Fucking Åmål vann fyra baggar. Glad och tacksam tog han emot priset för bästa manus och bästa regi.

Oksana Akinsjina fick ta emot applåder som aldrig ville ta slut när hon vann pris för bästa kvinnliga huvudroll som Lilja. Ulf Brantås som ansvarat för fotot i Moodyssons samtliga långfilmer vann också en guldbagge. Producenten till samma film, Lars Jönsson fick ta emot det finaste priset, den för bästa film. Den enda i "Lilja-teamet" som var nominerad men inte vann var Artiom Bogutjarskij som spelade Volodja. Men han såg road och lycklig ut ändå av all uppståndelse.

Övriga långfilmer lyckades tillsammans endast skrapa ihop 3 priser. Michael Nyqvist tog hem bästa manliga huvudroll och blev strålande lycklig. Birollsbaggarna gick till Cecilia Frode (Klassfesten) och Göran Ragnerstam (SUXXESS).

Ingen lyckad kväll för TV4
Ingmar Bergman gav via Åse Kleveland sitt årliga pris till Vilgot Sjöman för hans envisa kamp om att ta bort reklamen mitt i filmerna på TV4. Moodysson var också ivrig förespråkare av ett reklamförbud och lät sig inför premiären av Lilja 4-ever i höstas inte intervjuas av TV4 för att visa sitt missnöje med kanalen.

Som om denna känga riktad mot TV4 inte var nog gjorde kanalens filmrecensent Nils-Petter Sundgren ett förvirrat intryck när pris för bästa utländska film (finska Mannen utan minne) skulle delas ut i samarbete med SVT:s nya Filmkrönika-recensent Orvar Säfström. Sen fick Nils-Petter stå ut med ett skämt från Björn Kjellman om hans hår, eller snarare brist på hår.

Kjellman i toppform
Ännu tryggare i sin roll som värd för galan än sist i Göteborg tog Björn Kjellman kommandot direkt med några cirkuskonster och rappa skämt främst på de närvarande kändisarnas bekostnad. Efteråt såg han nöjd men trött ut. Extra glad var Björn givetvis över att Cecilia Frode vann för sin biroll i Klassfesten.

Hundtricket blev utan bagge trots Alexander Skarsgårds lysande insatser i den filmen. Han fick trösta sig med att klä på sig en guldbaggekostym och sjunga och dansa tillsammans med bland annat Sven Wollter till publikens jubel.

Ett stort grattis till Moodysson och alla andra vinnare!

Per Olof Sandholm

Vinnarna
Nominerade filmer
Diskutera galan och svenska filmer
Förra årets Guldbaggegala



Mingel på scenen efter galan





Filmsnack.se