Filmnyheter

Jag är Zlatan får biopremiär 18 mars

Jag är Zlatan

Nu släpps restriktionerna och vi kan äntligen visa efterlängtade JAG ÄR ZLATAN för publiken! Efter två flyttar av premiärdatum så kan man se filmen på biografer över hela landet från och med den 18 mars.

­­      ­‑ Vi är superglada över att äntligen kunna visa filmen för biopubliken, säger Fredrik Heinig, en av producenterna.

JAG ÄR ZLATAN är den fantastiska berättelsen om Zlatan och hans osannolika resa, från Rosengård och ut i världen, för att bli en av världens främsta fotbollsspelare. Den handlar livet i förorten och om kärleken till sina rötter och fotbollen – och om grabben som bestämmer sig för att leva sina drömmar.

Filmen är baserad på David Lagercrantz och Zlatan Ibrahimovic succébok Jag är Zlatan Ibrahimovic från 2011.  Det är en underhållande och gripande berättelse om den kaxiga och bångstyriga lilla killen från Rosengård som blev en av världens bästa fotbollsspelare. Rollerna som Zlatan Ibrahimovic spelas av Dominic Andersson Bajraktari (den yngre) och Granit Rushiti (den äldre). Regin står Jens Sjögren för.

Mer
Knyckertz och snutjakten
Knyckertz och snutjakten

Hunden Snuten är Tures bästa vän. Men det verkar som familjen Knyckertz snott den. Ture måste välja, ska han vara Läs mer

Drönarhjärta
Lars Wilderängs militärthriller Drönarhjärta filmatiseras av Lisa Ohlin

Lisa Ohlins nästa projekt är ”Drönarhjärta” – en spionthriller om karaktären Hanna Hjerta, agent vid militärens specialförband. Den är baserad Läs mer

Bamse och världens minsta äventyr
Bamse och världens minsta äventyr

Hela Bamsefamiljen har fest på ängen, men Krösus har andra planer. Och när Nalle-Maja får i sig XYZ-saft, blir pytteliten Läs mer

Miraklet i Gullspång
Miraklet i Gullspång får premiär i New York

Maria Fredrikssons dokumentär Miraklet i Gullspång kommer få världspremiär i tävlan på filmfestivalen Tribeca Festival i New York.

Ett sista race film
Ett sista race

Ett sista race berättar historien om streetracing-legenden Dennis (David Hellenius), som levt hela sitt liv på fel sida om lagen. Läs mer

Konferensen
Mats Strandbergs Konferensen blir film

Idag offentliggjorde Netflix sitt nya filmprojekt, den blodiga komedin Konferensen, baserad på romanen med samma namn av Mats Strandberg. För regi Läs mer