Bio.nu    
  Sök film:
 

   Avancerad sökning

  Bli medlem (gratis)
 
  September
  26: Att vara och ha
  26: Dirty pretty things
  26: Ondskan
  26: Sinbad
  26: Stygga pojkar

  Kommande filmer
  Filmer som går på bio nu
  Bioprogram
 
 
  DVD-butiker
  Köp filmposter på internet
  Sagan om ringen & de två tornen
  Film på TV
 
 
  Recensioner
  Filmdiskussion
  Nyheter
  Artiklar
 
  Om Bio.nu
  Annonsinfo
  Kontakta oss

 
 
 
Samarbetspartners:
Bioprogrammet.nu
eStart.nu -länkguide
Vujer
Bli samarbetspartner


Jämför priser på DVD-filmer, DVD-spelare med mera på Torget


Filmböcker  

Sök webbhotell på HostSpot.com

Filmgalan 2002



Viveka Seldahl och Sven Wollter vann varsin guldbagge för sina huvudroller i En sång för Martin

Filmgalan 2002 hyllade Viveka Seldahl och Jan Troell

Från andra parkett inne i den magnifika Göteborgsoperan följde jag galan där filmåret tjugohundraett summerades. Stämningen var god men något dämpad med anledning av Astrid Lindgrens bortgång och hon hyllades också i inledningen av galan av kvällens värd Björn Kjellman.

Filmgalan 2002 blev som väntat inte den förnyelse som de flesta så hett efterfrågade efter förra årets gala då de flesta av priserna gick till äldre och lite allvarligare filmer, läs Roy Andersons Sånger från andra våningen. Leva livet tilldelades bara två guldbaggar av de sju nomineringar man fått. Den nya unga svenska filmvågen kom i skymundan återigen. Efter ett magrare filmår fanns nu inte ett lika stort utbud av unga nyskapande filmare att välja mellan för juryn utan bara gamla trotjänare som Jan Troell och danske Bille August. Så spänningen under galan blev väl kanske inte allt för stor. Den enda lilla sensationen var väl kanske att den fantastiske dokumentärfilmaren Carl Johan De Geers Mormor, Hitler och jag inte vann pris utan istället Göteborg Filmfestivals egen Gunnar Bergdahl för filmen Ljudmilas röst.

Sven Wollter och Viveka Seldahl fick pris för bästa manliga respektive kvinnliga skådespelare och det var ju inte helt otippat att de skulle få. Båda för sina insatser i Bille Augusts En sång för Martin. Bortgågna Viveka Seldahls guldbagge-utmärkelse möttes av stående ovationer i flera minuter och hennes son tog rörd emot priset i hennes ställe. Galans absolut största ögonblick.

SVT tackar nog juryn lite speciellt för att man inte valde Kjell Bergqvist för bästa huvudroll i år igen. Man ville nog gärna avsluta programmet innan midnatt. Kjell Bergqvist tog dock minuterna innan det priset skulle delas ut chansen till att dominera ändå och denna gång som utdelare av pris för bästa kvinnliga huvudroll. Med två dikter och några skämt verkade han vara på strålande humör och borde göra sig bra som en framtida värd av hela galan.

Så vit som snö utsågs till bästa film. Filmens regissör Jan Troell vann även för bästa regi och bästa foto och måste anses vara filmgalans stora vinnare. Till bästa utländska film utsågs inte helt oväntat Jean-Pierre Jeunets succéfilm Amelie från Montmartre. Frånsett själva prisutdelningarna tilldrog sig scenframträdandet av slagverkarna i kortfilmsvinnaren Music for one apartment and six drummers det största jublet.

Reza Parsas kontroversiella kortfilm om en terrorists förberedelser belönades med Bergmanpriset. Ingmar Bergman var inte själv närvarande för att dela ut priset. Kvällens värd Björn Kjellman skötte sig bra och höll publiken igång även om det startade lite trevande. Astrid Lindgren gick bort denna dag och svenska folket sörjde givetvis denna stora författare och det var en sorglig stämning som låg över hela galan också till följd av Viveka Seldahls bortgång givetvis. En minnesvärd gala över ett filmår som vi inte kommer att minnas lika länge tyvärr.

- Per Olof Sandholm

Alla nominerade filmer

Oscargalan


 

 
© Bio.nu