Filmnyheter

Filmkrönikans nya recensenter är…

Andrea Reuter och Göran Everdahl är recensenterna som tar plats bredvid Helena von Zweigbergk i Filmkrönikan i höst.

De kommer att turas om i tyckandet – varannan vecka sitter Andrea i studiosoffan och varannan vecka Göran. Dessutom kommer varje vecka en specialinbjuden gästrecensent att säga sitt om aktuell biorepertoar.

Andrea Reuter, 28, är en ny bekanskap för Filmkrönikans tittare. Hon kommer närmast från TV400 där hon har lett filmprogrammet 400 Bio. Andrea är född och uppvuxen i Helsingfors men har bott i Stockholm sedan 1999 då hon flyttade till Sverige för att läsa filmvetenskap. Andrea gjorde sin första filmrecension som sexåring (Ronja Rövardotter för finska Rundradion) och
har sedan dess gjort allt möjligt inom branschen, hon har bland annat varit skribent, jobbat i videoaffär och som programkoordinator för Stockholm Filmfestival. Och som passionerad filmentusiast ser Andrea förstås fram emot sitt nya jobb:

– Jag har bred filmsmak och hoppas kunna visa att all film är intressant att diskutera, oberoende av kvalitet och genre. Jag vill förutsättningslöst bedöma all sorts film utan att bry mig om vad kultureliten anser att man ska tycka, säger Andrea Reuter.

Bäst på bio just nu: The Squid and the Whale
Ser fram emot i höst: Thank You for Smoking
Bästa biominne: När jag såg Fight Club som surprisefilm på Stockholms
filmfestival 1999. Jag hade inte hört något om filmen innan och var
fullständigt chockerad över hur bra det var.

Göran Everdahl är ett redan välbekant ansikte för alla Filmkröniketittare, som recensent under de senaste två säsongerna. Göran har recenserat film sedan mitten av 90-talet, han kan ses i SVT:s Gomorron Sverige, höras i Spanarna i radions P1 och har skrivit en bok om TV-såpor. Göran ser gärna all sorts film, men är extra svag för filmer från Hollywoods 30- och 40-tal.

Filmkrönikan sänds torsdagen den 14 september kl 22.30 i SVT2 med repris måndag 19.30 i SVT2. Andrea Reuter är först ut som recensent. Gäst ej klar.

Publicerades