Bildextra, Filmnyheter

Foton: Ingmar Bergman-auktionen

Bergmanauktion

Nu kommer auktionen som filmvärlden väntat på. Bukowskis i Stockholm håller i auktionen med Ingmar Bergmans lösöre. Bland annat kan du då köpa Bergmans legendariska Laterna Magica, filmpriser som tex Guldbaggar och en filmprojektor. Se fotospecial nedan:

Interiör, Hammars Priser Laterna Magica

Galjonsfigur Foto av Irving Penn (1965) Filmprojektor
Klicka på fotona för att se större version. Foto: Bukowskis

Auktionen, på initiativ av Bergmans familj, går i linje med Ingmar Bergmans sista vilja och önskan, i testamentet:

”Detta är min bestämda önskan och får inte göras till föremål för någon form av diskussion eller något slag av känslomässigt rabalder.”

De föremål som ska auktioneras ut, visas på Bukowskis i Stockholm, den 24 – 27 september. Ett begränsat antal objekt kommer också exponeras under sommaren.

Intresset av att förvärva något som Ingmar Bergman ägt, bedöms som oerhört stort. Tom Österman och Erik Ingare, ansvariga för auktionen på Bukowskis, betonar att Ingmar Bergmans betydelse nationellt som internationellt, inte kan överskattas.

Flera intressanta möbler finns med i utbudet, däribland Ingmar Bergmans skrivbord, vid vilket han skrivit flertalet av sina manus. Utöver möbler, kommer konst och föremål med anknytning till Bergmans film- och teateruppsättningar säljas, bland annat filmpriser, utmärkelser och dräktskisser. Speciellt är det svartvita porträttet av Bergman, fotograferat av Irving Penn 1965, nu utvalt till auktionskatalogens omslag. Under klubban går även ett grafiskt blad av Edvard Munch, föreställande Strindberg.

Till de mer uppseendeväckande föremålen hör Ingmar Bergmans välkända Laterna magica och den galjonsfigur, som ligger till grund för produktionsbolaget Cinematographs logotyp, också förekommande i filmen Persona.

Auktion: 28 sept. Visning: 24 – 27 sept. 2009. Bukowskis Berzelii Park 1, Stockholm.

[tags]film, ingmar bergman, auktion, bukowskis[/tags] svd dn

Publicerades