Mikael Persbrandt i Susanne Biers nya film Hämnden.
Danmark har precis meddelat vilken film man utsett till Oscarbidrag. Det blev Hämnden med Mikael Persbrandt i huvudrollen.
Det är en tidlös berättelse om hämnd, rättvisa, kärlek och människans godhet. Filmen drar paralleller från det brutala livet i ett afrikanskt flyktingläger till den vykortsvackra idyllen i en sovande dansk landsortsstad.
Anton arbetar på Läkare Utan Gränser och pendla mellan ett flyktingläger i Afrika och sitt hem i Danmark där han har två små söner. Han har svikit sin älskade hustru, Marianne, och de försöker nu att vänja sig vid ett liv utan varandra. Samtidigt börjar Antons 10-årige son Elias lära känna och bli vän med en ny pojke i klassen. Denna ovanliga vänskap utvecklas snart till en oroande allians som hotar att förstöra landsbygdsidyllen för alltid.
Hämnden får svensk biopremiär den 1 oktober 2010.
Kan inte personalen få vara i centrum för en enda gångs skull?! Att prata med barnen och de äldre är…
När visas filmen Brottet är mitt Dagar och tider
Var kan man se Syndabocken på bio i Stockholm