Filmnyheter

Ruben Östlunds film Turist uttagen till Cannes

Filmen Turist

Ruben Östlunds film Turist har blivit uttagen till filmfestivalen i Cannes. Den kommer att visas i den officiella sektionen Un Certain Regard. Un Certain Regard instiftades 1978 och fokuserar på nyskapande film.

Det är tredje gången Ruben Östlund medverkar vid filmfestivalen i Cannes. Hans förra film Play visades i Quinzaine des Realisateurs och mottog Coup de Coeur; ett pris som delas ut av festivalledningen.

– Vi är glada och stolta! Att Ruben för tredje gången blir inbjuden till Cannes är en ära och en viktig bekräftelse på arbetet vi har lagt ner. Det ska bli fantastiskt roligt att äntligen få visa filmen, kommenterar Erik Hemmendorff, producent, nyheten.

Med Turist firar Ruben Östlund tio år som långfilmsregissör. Hans debutfilm Gitarrmongot hade premiär 2004.

Cannesfestivalen äger rum mellan den 14 och 25 maj.

Publicerades