Nu är Prison Break-stjärnan Peter Stormare i Sverige och filmar svenska filmen Hoppet. Han beskriver filmen som ”Fanny och Alexander i mp3-format”. Medverkar gör också höjdhopparen Kajsa Bergqvist.
Filmen Hoppet av Oscarsvinnaren Petter Naess (Elling) handlar om den kurdiske pojken Azad som älskar att hoppa höjdhopp. Tillsammans med sin bror Tigris skiljs Azad från sin familj och hamnar som gisslan i Sverige. Azad finner en vän i Peter Stormares karaktär som är en korvgubbe.
Peter Stormare har inte filmat i Sverige sedan Hamilton 1998. Han bor nu i Los Angeles och är högaktuell som maffiaboss i tv-serien Prison Break.
– Jag blir aldrig erbjuden filmer i Sverige, jag bor så långt bort, säger Peter Stormare. Det tar 16 timmar att ta sig hit och ett dygn att bli normal människa efter det.
– Ofta får jag manus skickade från Sverige där det i princip står att jag kan ändra i manus om jag inte gillar det. Underförstått så vill filmskaparna bara ha med honom till vilket pris som helst i filmen, något han inte gillar. Nu fick han ett manus som kändes färdigarbetat.
– Det är ett grymt bra manus där jag spelar en viktig, men liten roll. Vissa scener är så bra att skådespelare skulle betala för att vara med. Jag ville verkligen vara med i den här filmen.
Filmens huvudroll Azad spelas av Ali Abdulsalam. Han är kurd och kommer från Rågsved.
– Min hemskolslärare tipsade mig om rollen eftersom jag kunde både kurdiska och svenska bra, berättar Ali. Han blev uttagen bland 700 sökande barn.
– Jag trodde det skulle vara mycket häftigare, utbrister han. Det är kallt att filma utomhus nu. Samtidigt beskriver han det som skojigt att se det färdiga resultatet.
Några scener som redan spelats in har visats upp för internationella inköpare i London nyligen. Enligt distributören Sonet Films Peter Possne blev responsen väldigt god. Inspelningarna har pågått i 4 veckor.
Hoppet beräknas ha svensk biopremiär någon gång under vintern 2006/2007.
musto
ali min kusin va hännderrr
Hekar
Kurdisk Film?
Mkt bra, hoppas den gör succé
mira
jag e jätte glad o stolt över min lilla kusin ali 😀 vet att det kommer va en super bra film 😀
rosa
va!! vad snackar ni om det e en kille i Bredängsskolan som spelar huvudrollen Azad han heter Amed!!!!!!!!!!!!!!
Baran
SRYY!!! Rosa glömde en grej!!! Han i Amed spelar Azad som liten men själva huvudrollen spelas av Ali..han spelar mest ..
höppas du fattar 😛
WEEEY KURD FILM!!! 😀 Halparkeeee!!!
havin
det kommer att vara en succe fiöl, den kommer att vara BÄST för att min brior e med haha
rosa
nej Amed har huvudrollen desutom så e Tigris en annan kille om också går i Bredängsskolan han heter Peiv
dilnaz
vad e dt här snacket om ali? har ni glömt den andra rollen tigris som min bror ronas spelar? hoppas inte det! min bror är en utmärkt skådespelare ali med för den delen! men ingen slår min bror! egentligen skulle alis roll tas av min andra bror men han ville inte i mitten av inspelningen sa han upp sig!
Ferhat
Aboo nu kome heron city va fullproppad av kurder, när den här filmen har premiär.. Biji Kurd!
lolen gitt
shadda alahm de e min brosha yo som spelar va. hajja
keywan
abooo kurde film
aboo asså alla kommer se alla den ägit film kurd cool man
Hiwa
Hej Baran
Jag är stöld över dig.
Hiwa kader
ahmned
bara så att alla vet jag är recensent och har sett filmen och kommer skriva en bra recension om den i en tidning. vilken får ni inte veta..
sabbe
akta ali går i min skola:D
khazhaw
bra gjort, säkrt många kommer o gälla den.
WELAT-PERWER
Schysst, en kurdisk film! snacka om att biosalongerna kommer vara propfulla med folk, inte nog med mamma pappa, farmor, mormor, mostrar, fastrar, morbröder, farbröder, kusiner, sysslingar,släktingar, vänner och folk som kommer bli dragandes till biosalongerna. RÄKNA MED EN STORSÄLJANDE BIOFILM!
WELAT-PERWER
Jag glömde alla syskonen 🙂
Heja Hoppet!
Gurgin
låter intressant! ser framemot att se stormare med kurder 🙂
jamz
azads bror tigris e min lärares son hahahha
ANENYM
HAHA MITT AV INSPELINGEN PALLAR INTE HÖRA SÅNT SKIT LÄNGER HAN VILLE INTE MEN HAN SKULLE ALLA SOM JAG TRÄFFAT HAR SAKT SÅ :d:d
lawin
om nån här känner ali kan ni skriva hans e-post asså om han har det tack.
goal!
amed(azad som liten) ÄGEEEEEEEEEEEEEER !! OCH PAIV(tigris som liten ! ..AMED JAG..ÖNSKAAAR BARA ATT DU SKULLE VISAS LITE MER I FILMEEN
FÖR DU TOG ALLA !!! BÄSTA KILEN ASSÅ!! 😀 JAG HOPPAS JAG KMR ATT SE DIG I HOLLYWOOD ..NÅN VACKER DAAAG …HAHHA …
DU ÄGEEEEEEEEEER !!! ALLT O ALLA AMED !! paiv känn dig inte utanföör DU TOG OCKSÅ ALLT O ALLA …………..ni ägeeeeeeeeeer 😀
Siimaa
ameed …
jaag ärr fett stolt över dig asså !! 😀
älskar deej groovt min bruur 😀 DU ÄGDE ALLT O ALLA 😀
// sima !! 😀
HELLE ! :D
AMEEDD ….(azad som liten) och PAIV (tigris som liten) NI ÄGDE ASSÅ ..!!
JAG ÖNSKAR BARA ATT NI SKULLE VISAS MER UNDER FILMEN !!! FÖR NI VAAAR BÄÄÄST !! troo mej!! 😀
AMED
Ari Kakeyi
Detta var en snäv bild av Kurdernas , liv ,kultur …etc
Amed som spelar Azad när han är liten var trovärdig i sin roll.
Tolkens roll var överdriven,man stickar inte när man tolkar.
Kurderna har flytt från hemlandet p.g.a förtryck,elände,krig, inte för att tjäna pengar på sina barn i Sverige och resten av världen.
Lycka till ……
M
Filmen floppar fett, var e alla kurderna som skulle fylla salongerna?
Hiwa
Hej!
Hur länge har Azad (Ali)
Har vatt i Sverige egentligen?
Diana -Denmark
I am very proud of this movie.
Diana -Denmark
i am not kurdish (my huband is) but i am very happy that Kurdish plays in a movie which is nominated by Oscar.
shaeda
det va en mycket bra fim o allt såm har händ det spelar
Mir
Tigris pappa är min mentor och har nån Azads mail för jag vill kontakta honom om ni vill seja det så sej det till mej på: Mirolito_143@hotmail.com
Mir
Hör på Paiv har rollen som Tigris när Tigris var 8 år. Och Amed har rollen som Azad när Azad var 6 år. Men när Azad blev 12 år så fick Ali Ali rollen och när Tigris blev 14 år så fick Ronas Gemici rollen har nån hans e-post ni som e hans kussiner ge mig den !
Mir
altsså ni ljuger om ni är Alis kussin så ge mej e-posten.
mizhda
Kurdistan Äger mannen stolt kurd mannen han äger
(Bji Kurdo Kurdistam)
Ronas Gemici
Tycker ni att filmen var bra. Jag har Azads e-post.
Ali Ali
Filmen var ganska bra eller hur min e-post är Ali_Ali@hotmail.com
josefin
asså är du varkligen ali
Ali Ali
azads e-post e inte alls ali_ali det är något annat men jag får ej ge den av honom
MIROLITO
det var jag som skrev azads e-post e inte ali_ali det är något annat.
josefin
men åå jag har alis pa asså playhead så det spelar ingen roll han heter Ali_Ali på pa-playhead
Kurdish Girl
, aluu brushän ;D har den här filmen redan kommit på bio?
Johan Eklöf
Vilken flopp.
Speciellt skådespeleriet.
Rêzan
Fantastisk film
Tara
Snälla va snakar ni om? ja har inte sett något film o ja fattar ingenting!!
Stör mej på er stavning
shiiiiiiiiiiiiiit ey kurder stava rätt va fan!! älskade medkurder väldigt snällt att ni ger komplimanger till den här filmen men för Guds skull lär er grammatik och kanske till och med stavning. Hayaman cho!
bästa
ahahha are are hayam man cho,,, vem bryr sig dert är väl bra att man kan lite svenska iallafall:P:D