Nu har huvudrollerna presenterats i den nya komedin Flaggan av Michael Lindgren. I de två bärande rollerna ser vi Noel Flike, känd från Hov1, i sin skådespelardebut samt Arvid Swedrup (The Pirate Bay, Alla andra kan dra åt helvete) som gör sin första huvudroll i en biofilm.
“Att göra Flaggan är en sanndröm för mig. Inspelningen har varit helt fantastisk. Jag har burit på den här idén i över tio år. Att få se den ta form med så otroliga människor har varit en fest för alla sinnen. Jag tycker inte om när ängsligheten gör att vi inte vågar skoja med varandra. Flaggan är en dum komedi om viktiga saker och jag hoppas att den kan få hela landet att komma till biograferna och skratta tillsammans. Det säger regissören Michael Lindgren.
Under valnatten 2010 får två unga Sverigedemokrater, den charmige men oseriöse Ville (Noel Flike) och hans kusin Tobias (Arvid Swedrup), i uppdrag att hänga en enorm svensk flagga på Rinkeby torg. Men de blir indragna i en stökig natt fylld av galna möten med langare, aktivister och finska bikers.
Rå, smart
”Flaggan spelar i sin egen liga: rå, smart och fullständigt obrydd om vad som anses vara politiskt korrekt. Precis den sort av svensk film som saknats på våra biografer under en lång tid. Den är vass, pinsamt träffsäker och framför allt extremt rolig”, säger Lars Wannebo, EVP Distribution på SF Studios.
Producenterna Anna Anthony och Rebecka Lafrenz på producenten FLX är mycket glada över ensemblen.
”Det är en ovanligt stark mix av skådespelare och det känns extra kul att få göra en originalskriven komedi i långfilmsformat”.
Flaggan är skriven av Michael Lindgren och Tapio Leopold, efter en idé av Michael Lindgren som också regisserar. Lindgren är känd för sina framgångar med bland annat Grotesco, Svenska Nyheter, Herr Talman och IFS-Invandrare för svenskar. Leopold har tidigare skrivit Dag för dag, Strul och kommande Jönssonligan & Wall Enberg.
Inspelningarna avslutade
I ensemblen ser vi även Laura Majid (Fallen, Taelgia), Seddik Radjai (Hundarna), Henrik Knutsson (Jordskott), och Alfred Svensson (Leif & Billy, Folk med ångest).
Dessutom medverkar Marko ”Markoolio” Lehtosalo, Malin Cederblad, Michael ”Megic Mike” Dawod, Henrik Dorsin, Emilia Rehnberg och Ahmed Berhan.
Inspelningarna avslutades i fredags och filmen går nu in i en rekordsnabb postproduktion.
Flaggan har biopremiär i Sverige den 28 augusti 2026 och distribueras av SF Studios.





Lämna ett svar