Filmnyheter

Tom Hanks kommer till Stockholm

A man called Otto med Tom Hanks

A man called Otto med Tom Hanks och Mariana Treviño. Foto: Niko Tavernise COPYRIGHT: © 2022 CTMG, Inc. All rights reserved.

A Man Called Otto kommer att ha galapremiär i Stockholm den 13 december och lanseras på svenska biografer den 13 januari. Tom Hanks, som spelar huvudrollen, och hans motspelerska Mariana Treviño, kommer till premiären tillsammans med regissör Marc Forster.

Filmen är en livsbejakande dramakomedi om kärlek och oväntade vänskaper baserad på Fredrik Backmans bästsäljande bok En man som heter Ove och den svenska succéfilmen från 2015. Sony Pictures hanterar global distribution och SF Studios distribuerar filmen i Norden. 

Största svenska filmproduktionen någonsin

SF Studios är huvudproducent och har fullfinansierat denna engelskspråkiga film, som därmed är den största svenska filmproduktionen någonsin. Produktionen har lockat till sig stora talanger från Hollywood. Regissören Marc Forster (Finding Neverland, Flyga drake, Monster’s Ball) och manusförfattaren David Magee har tidigare samarbetat i BAFTA- och Oscarsnominerade filmen Finding Neverland.

Att Tom Hanks är på plats för galapremiären av A Man Called Otto i Stockholm den 13 december är helt enkelt en dröm som blir verklighet. Att dessutom enastående talanger som Mariana Trevino, Marc Forster, Rita Wilson och Fredrik Wikström Nicastro är på plats gör det utan tvekan till en av de stora milstolparna, och en fantastisk dag, i SF Studios snart 103-åriga historia. Jag är oerhört stolt över att få dela denna fantastiska filmupplevelse tillsammans med den svenska biopubliken.

Michael Porseryd, VD på SF StudioS

Handlingen kretsar kring Otto (Tom Hanks), som grannarna uppfattar som en vresig ordningsman i det lilla radhusområdet där de bor. Men bortom den vresige ordningsmannen finns en historia och en sorg, en man som med stor träffsäkerhet betraktar sin samtid och hjälper sina medmänniskor. När höggravida Marisol (Mariana Treviño) med familj flyttar in mittemot blir det upptakten till en komisk och hjärtevärmande berättelse om tilltufsade katter och oväntad vänskap. Detta vänder upp och ner på Ottos värld, men kommer att förändra honom för alltid.

Bästsäljande roman

Filmen är baserad på Fredrik Backmans bästsäljande roman En man som heter Ove. Den har sålt mer än 8 miljoner exemplar över hela världen och låg kvar på New York Times bestsellerlista i 77 veckor i följd. Romanen filmatiserades därefter av SF Studios, med manus och regi av Hannes Holm. Filmen gick upp på biodukarna 2015 och är en av de mest sedda svenska biofilmerna genom tiderna med ca 1,7 miljoner biobesökare.

Den svenskspråkiga filmen nominerades till två Oscars® inklusive bästa utländska film och var den mest inkomstbringande utländska filmen i USA 2016. I den nya filmatiseringen har titelkaraktären döpts om till Otto för att passa i en amerikansk miljö.

Publicerades