Filmnyheter

Åldersgränsen sänks för Bond

Nya bondfilmen Quantum of Solace kan nu ses av 11-åringar.

Det tidigare beslutet från Statens biografbyrå överklagades och idag meddelade kammarrätten sitt beslut om att sänka åldersgränsen från 15 år till 11 år.

– Vi är mycket glada över dagens beslut från kammarrätten. Detta innebär att filmen nu kan visas för en större målgrupp samt att hela familjen kan gå på bio tillsammans, säger Zoran Slavic som är VD på Sony Pictures Releasing.

Kammarrätten gör följande bedömning.

I filmen Quantum of Solace förekommer flera långa avsnitt med våldsamma och hotfulla händelseförlopp av den karaktär som kännetecknar s.k actionfilmer. Karaktären av fiktion är dock påtaglig och varken mängden eller intensiteten av dessa avsnitt kan anses vålla barn i åldersgränsen elva till femton år psykisk skada. Inte heller förekommer scener med inslag av våld och hot mot person är till sin art eller omfattning sådana att de – i synnerhet med beaktande av filmens fiktiva karaktär – är ägnade att vålla sådan skada. Filmen ska därför godkännas för offentlig visning med en åldergräns på elva år.

Kammarrätten bifaller överklagandet och förordnar att filmen Quantum of Solace ska godkännas för offentlig visning med åldersgräns elva år.

Den nya Bondfilmen ”Quantum of Solace” har biopremiär den 31 oktober över hela Sverige.

[tags]film, james bond, quantum of solace, kammarrätten, åldersgränser, juridik[/tags]

Mer
No time to die film
Nya Bondfilmen No Time To Die får senare premiär

Precis som många andra storfilmer i år så får vi vänta lite extra även på nya Bondfilmen. No time to Läs mer

No time to die film
No Time to Die

I No Time To Die har Bond lämnat sin tjänst och njuter av ett lugnt liv på Jamaica. Det blir Läs mer

Ola Rapace får roll i nya Bondfilmen Skyfall

Foto: Johanna Solgren / Bio.nu Ola Rapace har tilldelats en roll i nya Bondfilmen Skyfall som just nu spelas in Läs mer

Sam Mendes regisserar nästa Bondfilm?
Sam Mendes regisserar nästa Bondfilm?

Det ryktas om att Sam Mendes (American Beauty) är tilltänkt som regissör av den 23:e Bondfilmen. Förhandlingar uppges pågå enligt Läs mer

Bondfilmer för sex miljoner stulna
Bondfilmer för sex miljoner stulna

Gömda bakom höbalar på en gård utanför Klippan i Skåne hittade polisen igår stulna James Bondfilmer för sex miljoner kronor. Läs mer

Bond kommer tidigare
Bond kommer tidigare

Nya Bondfilmen Quantum of Solace får svensk biopremiär den 31 oktober istället för som tidigare angetts den 7 november. Biljetterna Läs mer

Lämna ett svar