Ella Lemhagens kärlekskomedi Patrik 1,5 har blivit uttagen till Toronto, Nordamerikas viktigaste filmfestival.
Patrik 1,5 handlar om Göran och Sven som adopterar en son. Ett kommatecken har dock hamnat fel och de får en femtonårig homofob med kriminellt förflutet på halsen. Steve Gravestock, programplanerare i Toronto och den som valde filmen, kallar den för en ”crowd pleaser”.
Ella Lemhagen besöker själv Toronto och är full av förväntan:
– Jag har förstått att Toronto är en av de mer prestigefyllda och trevliga festivalerna och det låter som en bra kombination. Jag uppfattar Sverige och Kanada som ganska lika, och jag hoppas och tror att filmen kommer få ett positivt mottagande. Jag inbillar mig att man är intresserad av homofrågor också. Det kan jag annars tänka mig kan vara ett problem i andra delar av världen. Samtidigt är det viktigt att en sån här film når ut även till de delarna av världen, så jag hoppas förstås att Toronto kan vara en språngbräda till fler festivaler runt omkring i världen.
– Det roligaste med att spela in filmen var arbetet med de fantastiska skådespelarna Gustaf Skarsgård, Torkel Petersson och debutanten Tom Ljungman. Vi arbetade omsorgsfullt med repetitioner och olika typer av övningar i ett par månader innan själva inspelningen, och de var alla tre enormt modiga och generösa, trots att det var många svåra scener att spela in. De gav verkligen allt, och då menar jag ALLT!
Patrik 1,5 får sin svenska premiär 12 september: SF är svensk distributör.
Sedan tidigare är också Maria Larssons eviga ögonblick av Jan Troell klar för Toronto International Film Festival som pågår 4-13 september. www.tiff08.ca
[tags]film, toronto, tiff08, kanada, ella lemhagen, gustaf skarsgård, torkel peterson, tom ljungman[/tags]
Kan inte personalen få vara i centrum för en enda gångs skull?! Att prata med barnen och de äldre är…
När visas filmen Brottet är mitt Dagar och tider
Var kan man se Syndabocken på bio i Stockholm