Redan 08.30 på morgonen köade folk utanför Sergelbiografen i Stockholm för att komma över de exklusiva och åtråvärda VIP-biljetterna till galapremiären av Flickan som lekte med elden den 14 september. När dörrarna öppnades kl 11.00 och släpptes på www.sf.se tog biljetterna slut inom loppet av en timme.
– Försäljningen av VIP-biljetterna bekräftar den ”Stieg Larsson feber” som fortfarande råder i Sverige. Vi på Nordisk Film, SF Bio och Yellow Bird tycker det ska bli jättekul att träffa de lyckliga biljettinnehavarna på galatillställningen, säger Pia Grünler distributionschef på Nordisk Film i Sverige.
De publika galabiljetterna kostade 295 SEK och i priset ingår mingel på röda mattan, närvaro av skådespelare och regissör, förfriskningar, tilltugg, samt dvd:n Män som hatar kvinnor.
Flickan som lekte med elden har biopremiär över hela Norden 18 september.
[tags]film, flickan som lekte med elden[/tags] DN
Kan inte personalen få vara i centrum för en enda gångs skull?! Att prata med barnen och de äldre är…
När visas filmen Brottet är mitt Dagar och tider
Var kan man se Syndabocken på bio i Stockholm