Filmnyheter

Ella Lemhagen gör ny film

Ella Lemhagen (Tur & retur, Tsatsiki, morsan och polisen) är tillbaka med långfilmen Patrik 1,5.

Patrik 1,5 är en komedi och baseras på Michael Druckers pjäs med samma namn. Filmen regisseras av Ella Lemhagen som även skrivit manus.

Göran och Sven har blivit godkända för adoption. Problemet är att det saknas givarländer som accepterar homosexuella föräldrar. En dag öppnar sig en möjlighet att få adoptera ett svenskt föräldralöst barn, ”Patrik 1,5”, men när Patrik anländer visar han sig vara någon annan än det trott. Ett kommatecken har hamnat fel i byråkratin och in kliver en femtonårig homofob med kriminellt förflutet.

De manliga huvudrollerna spelas av Gustaf Skarsgård (Ondskan, Förortsungar, Snapphanar, Arn), Torkel Petersson (Offside, Kopps, Jalla! Jalla!, Tur&Retur) samt Tom Ljungman i rollen som Patrik.

Inspelning sker i Trollhättan med start 30 juli.

Tomas Michaelsson och Lars Blomgren på FilmLance International producerar filmen och Sonet Film distribuerar.

Beräknad biopremiär hösten 2008.

[tags]film, ella lemhagen, homosexualitet, trollhättan, michael drucker[/tags]

Publicerades