Filmnyheter, Guldbaggegalan, Topp

Guldbaggenomineringarna 2011


Guldbaggenomineringarna för 2011 års bästa filmer har nu meddelats. Simon och ekarna är i täten med 13 nomineringar, följd av Play med 7 nomineringar och Kronjuvelerna med 5 nomineringar.

Bästa film

Apflickorna
Play
Simon och ekarna

Bästa regi

Lisa Aschan för Apflickorna
Lisa Ohlin för Simon och ekarna
Ruben Östlund för Play

Bästa kvinnliga huvudroll

Ann Petrén
för rollen som Jonna i Happy End

Magdalena Poplawska
för rollen som Marta i Between 2 Fires

Helen Sjöholm
för rollen som Karin Larsson i Simon och ekarna

Bästa manliga huvudroll

Mikael Persbrandt
för rollen som Johan i Stockholm Östra

Sven-Bertil Taube
för rollen som George i En enkel till Antibes

Kevin Vaz
för rollen som Kevin i Play

Bästa kvinnliga biroll

Helena Bergström
för rollen som Anneli i Någon annanstans i Sverige

Liv Mjönes
för rollen som Frida i Kyss mig

Cecilia Nilsson
för rollen som Inga i Simon och ekarna

Bästa manliga biroll

Peter Andersson
för rollen som Mårten i Happy End

Jan Josef Liefers
för rollen som Ruben Lenton i Simon och ekarna

Johan Widerberg
för rollen som Asger i Happy End

Bästa manuskript

Josefine Adolfsson och Lisa Aschan
för manuskriptet till Apflickorna

Pernilla Oljelund
för manuskriptet till Stockholm Östra

Ruben Östlund
för manuskriptet till Play

Bästa foto

Marius Dybwad Brandrud
för fotot i Play

Per Källberg
för fotot i Stockholm Östra

Dan Lausten
för fotot i Simon och ekarna

Nya Guldbaggar 2011

I juni 2011 tog Filminstitutets styrelse beslut om att premiera ytterligare sju kategorier; bästa klipp, bästa kostym, bästa ljud, bästa mask/smink, bästa musik, bästa scenografi och bästa visuella effekter.

Bästa klipp

Jacob Schulsinger
för klippningen av Play

Michal Leszczylowski och Kasper Leick
för klippningen av Simon och ekarna

Göran Hugo Olsson och Hanna Lejonqvist
för klippningen av The Black Power Mixtape 1967-1975

Bästa kostym

Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i Kronjuvelerna

Pia Aleborg
för kostymerna i Play

Katja Watkins
för kostymerna i Simon och ekarna

Bästa ljud

Andreas Franck
för ljudet i Apflickorna

Per Hallberg och Daniel Saxlid
för ljudet i Försvunnen

Jason Luke
för ljudet i Simon och ekarna

Bästa mask/smink

Anna-Lena Melin
för mask/smink i Gränsen

Sara Klänge
för mask/smink i Kronjuvelerna

Linda Boije af Gennäs
för mask/smink i Simon och ekarna

Bästa musik

Fredrik Emilson
för musiken i Kronjuvelerna

Annette Focks
för musiken i Simon och ekarna

Ahmir Questlove Thompson och Om’Mas Keith
för musiken i The Black Power Mixtape 1967-1975

Bästa scenografi

Roger Rosenberg
för scenografin i Kronjuvelerna

Anders Engelbrecht, Lena Selander och Folke Strömbäck
för scenografin i Simon och ekarna

Cian Bornebusch
för scenografin i The Stig-Helmer Story

Bästa visuella effekter

Johan Harnesk
för visuella effekter i Gränsen

Håkan Blomdahl och Tor-Björn Olsson
för visuella effekter i Kronjuvelerna

Marcus B Brodersen och Lars-Eric Hansen
för visuella effekter i Simon och ekarna

Bästa kortfilm

Las Palmas
Regi: Johannes Nyholm

No Sex Just Understand
Regi: Mariken Halle

Utan snö
Regi: Magnus von Horn

Bästa dokumentärfilm

At Night I Fly
Regi: Michel Wenzer

Stora Scenen
Regi: Tova Mozard

The Black Power Mixtape 1967-1975
Regi: Göran Hugo Olsson

Bästa utländska film

Dogtooth
Nader och Simin – en separation
Winter’s Bone

Fler priser på Guldbaggegalan
Utöver dessa guldbaggar kommer en Hedersguldbagge att delas ut, samt en Gullspira (för en person som gjort enastående insatser inom barnfilmen). Guldbaggegalan går av stapeln 23 januari 2012 på Cirkus i Stockholm och sänds live i SVT.

Lämna ett svar