Oscarsgalan, Topp

Alla Oscarnomineringar 2011


Nomineringarna inför 83:e Oscargalan blev idag klara. Sveriges Oscarbidrag I rymden finns inga känslor nominerades inte för bästa utländska film. Men Danmarks Hämnden av Susanne Bier med Mikael Persbrandt i huvudrollen nominerades. The Social Network är en av favoriterna i kategorin Bästa film.

Mest chockerande är att Christopher Nolan (Inception) inte fick en nominering för bästa regi. Hur tänkte man?

Skådespelarna James Franco och Anne Hathaway är galans värdpar i år. James Franco är själv oscarnominerad för sin huvudroll i filmen 127 hours.

Oscarsgalan direktsänds i Kanal 9 natten till den 28 februari. Under galanatten kan du delta i vår populära Oscarchat. Vår Oscartävling där du tippar vinnarna kommer också upp snart på filmsnack.se så håll utkik där!

OSCARNOMINERINGARNA 2011

Bästa manliga huvudroll
* Javier Bardem in ”Biutiful”
* Jeff Bridges in ”True Grit”
* Jesse Eisenberg in ”The Social Network”
* Colin Firth in ”The King’s Speech”
* James Franco in ”127 Hours”

Bästa manliga biroll
* Christian Bale in ”The Fighter”
* John Hawkes in ”Winter’s Bone”
* Jeremy Renner in ”The Town”
* Mark Ruffalo in ”The Kids Are All Right”
* Geoffrey Rush in ”The King’s Speech”

Bästa kvinnliga huvudroll
* Annette Bening in ”The Kids Are All Right”
* Nicole Kidman in ”Rabbit Hole”
* Jennifer Lawrence in ”Winter’s Bone”
* Natalie Portman in ”Black Swan”
* Michelle Williams in ”Blue Valentine”

Bästa kvinnliga biroll
* Amy Adams in ”The Fighter”
* Helena Bonham Carter in ”The King’s Speech”
* Melissa Leo in ”The Fighter”
* Hailee Steinfeld in ”True Grit”
* Jacki Weaver in ”Animal Kingdom”

Bästa animerade film
* ”How to Train Your Dragon”, Chris Sanders and Dean DeBlois
* ”The Illusionist”, Sylvain Chomet
* ”Toy Story 3”, Lee Unkrich

Bästa scenografi
* ”Alice in Wonderland”
* ”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1”
* ”Inception”
* ”The King’s Speech”
* ”True Grit”

Bästa foto
* ”Black Swan”
* ”Inception”
* ”The King’s Speech”
* ”The Social Network”
* ”True Grit”

Bästa kostym
* ”Alice in Wonderland”, Colleen Atwood
* ”I Am Love”, Antonella Cannarozzi
* ”The King’s Speech”, Jenny Beavan
* ”The Tempest”, Sandy Powell
* ”True Grit”, Mary Zophres

Bästa regi
* ”Black Swan”, Darren Aronofsky
* ”The Fighter”, David O. Russell
* ”The King’s Speech”, Tom Hooper
* ”The Social Network”, David Fincher
* ”True Grit”, Joel Coen and Ethan Coen

Bästa dokumentära långfilm
* ”Exit through the Gift Shop”, Banksy and Jaimie D’Cruz
* ”Gasland”, Josh Fox and Trish Adlesic
* ”Inside Job”, Charles Ferguson and Audrey Marrs
* ”Restrepo”, Tim Hetherington and Sebastian Junger
* ”Waste Land”, Lucy Walker and Angus Aynsley

Bästa dokumentära kortfilm
* ”Killing in the Name”
* ”Poster Girl”
* ”Strangers No More”
* ”Sun Come Up”
* ”The Warriors of Qiugang”

Bästa filmklippning
* ”Black Swan”, Andrew Weisblum
* ”The Fighter”, Pamela Martin
* ”The King’s Speech”, Tariq Anwar
* ”127 Hours”, Jon Harris
* ”The Social Network”, Angus Wall and Kirk Baxter

Bästa utländska film
* ”Biutiful”, Mexico
* ”Dogtooth”, Greece
* ”In a Better World”, Denmark
* ”Incendies”, Canada
* ”Outside the Law, Algeria

Bästa makeup
* ”Barney’s Version”, Adrien Morot
* ”The Way Back”, Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng
* ”The Wolfman”, Rick Baker and Dave Elsey

Bästa filmmusik (original)
* ”How to Train Your Dragon”, John Powell
* ”Inception”, Hans Zimmer
* ”The King’s Speech”, Alexandre Desplat
* ”127 Hours”, A.R. Rahman
* ”The Social Network”, Trent Reznor and Atticus Ross

Bästa originallåt
* ”Coming Home” from ”Country Strong” by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
* ”I See the Light” from ”Tangled” Music by Alan Menken, Lyric by Glenn Slater
* ”If I Rise” from ”127 Hours”Music by A.R. Rahman, Lyric by Dido and Rollo Armstrong
* ”We Belong Together” from ”Toy Story 3” Music and Lyric by Randy Newman

Bästa film
* ”Black Swan”
* ”The Fighter”
* ”Inception”
* ”The Kids Are All Right”
* ”The King’s Speech”
* ”127 Hours”
* ”The Social Network”
* ”Toy Story 3”
* ”True Grit”
* ”Winter’s Bone”

Bästa animerade kortfilm
* ”Day & Night”, A Pixar Animation Studios Production, Teddy Newton
* ”The Gruffalo”, A Magic Light Pictures Production, Jakob Schuh and Max Lang
* ”Let’s Pollute”, A Geefwee Boedoe Production, Geefwee Boedoe
* ”The Lost Thing”,, A Passion Pictures Australia Production, Shaun Tan and Andrew Ruhemann
* ”Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)”, A Sacrebleu Production, Bastien Dubois

Bästa kortfilm
* ”The Confession”, A National Film and Television School Production, Tanel Toom
* ”The Crush”, A Purdy Pictures Production, Michael Creagh
* ”God of Love”, A Luke Matheny Production, Luke Matheny
* ”Na Wewe”, A CUT! Production, Ivan Goldschmidt
* ”Wish 143”, A Swing and Shift Films/Union Pictures Production, Ian Barnes and Samantha Waite

Bästa ljudklippning
* ”Inception”, Richard King
* ”Toy Story 3”, Tom Myers and Michael Silvers
* ”Tron: Legacy”, Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague
* ”True Grit”, Skip Lievsay and Craig Berkey
* ”Unstoppable” (20th Century Fox), Mark P. Stoeckinger

Bästa ljudmix
* ”Inception”, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick
* ”The King’s Speech”, Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
* ”Salt”, Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin
* ”The Social Network”, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten
* ”True Grit”, Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland

Bästa specialeffekter
* ”Alice in Wonderland”, Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
* ”Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1”, Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi
* ”Hereafter”, Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell
* ”Inception”, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb
* ”Iron Man 2”, Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick

Bästa adapterade manus
* ”127 Hours”, Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy
* ”The Social Network”, Screenplay by Aaron Sorkin
* ”Toy Story 3”, Screenplay by Michael Arndt, Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich
* ”True Grit”, Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen
* ”Winter’s Bone”, Adapted for the screen by Debra Granik & Anne Rosellini

Bästa originalmanus
* ”Another Year”, Written by Mike Leigh
* ”The Fighter”, Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson, Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson
* ”Inception”, Written by Christopher Nolan
* ”The Kids Are All Right”, Written by Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
* ”The King’s Speech”, Screenplay by David Seidler

[poll id=”13″]

Dela