Programmet för årets filmfestival har släppts!

Stockholms filmfestival är i år större än någonsin och en nyhet är galapremiärer varje kväll. Prominenta gäster som Wes Anderson, Anton Corbijn, Howard Shore och Jason Schwartzman kommer till stan.

The Darjeeling Limited
The Darjeeling Limited

Festivalfilmer 2007
11th Hour
24 Measures
4 Months, 3 Weeks and 2 Days
A Battle of Wits
A Very Brittish Gangster
AFR
Alexandra
American Crime
Angel
Autumn Ball
Blade Runner: The Final Cut
Bliss
Blue Collar
Boarding Gate
Brando
Breath
California Dreamin’
Caramel
Cat People
Chaotic Ana
Chapter 27
Cleaner
Clubland
Comrades in Dreams
Confessions of Pain
Control
Crazy Love
Date Night: Once, Watching the Detectives, Viva
Descent
Desert Dream
Driving with My Wife’s Lover
Drugstore Cowboy
Eagle vs Shark
Eastern Promises
Expired
Eastern Promises
Fados
Film Noir
Fjärilen i glaskupan
Flash Point
Foster Child
Garage
Gay Night: Red without Blue, Horse Thieves, Caress of the Creature, Lagerfeld Confidential
Gerry
Ghosts of Abu Ghraib
Glory to the Filmmaker!
Go Go Tales
Good Time Max
Hallam Foe
Halloween
Hannah Takes the Stairs
Heima
Horror Night: REC, Room 205, Jack Brooks:Monster Slayer
Horse Thieves
I’m a Cyborg, but that’s OK
In the Valley of Elah
Interview
Into the Wild
Jack Brooks: Monster Slayer
J.C. Chavez
Jar City
Juno
Keeping Watch
King of California
La Zona
Lagerfeld Confidential
Last Days
Leo
Live!
Lost in Beijing
Love Game
Lynch
Magnus
Manufacturing Dissent
Milky Way
Mishima: Ett liv i fyra kapitel
Mister Lonely
Mordet på Jesse James av ynkryggen Robert Ford
Night Train
No Country for Old Men
Noise
Once
Our Time
Operation Filmmaker
Outlaw
Outside Love
Padre Nuestro
Persepolis
Pleasure Factory
På drift mot Idaho
Paranoid Park
Phantom Love
Rebellion: The Litvinenko Case
Red without Blue
Room 205
Quiet City
REC
Rocket Science
Savage Grace
Send a Bullet
Shotgun Stories
Silent Light
Smultronstället
Spielberg on Spielberg
Summer Rain
Taxi Driver
Teeth of Love
Terror’s Advocate
The Band’s Visit
The Darjeeling Limited
The Go-Getter
The Great Prize
The Great World of Sound
The Mourning Forest
The Nines
The Old, Weird America: Harry Smith’s Anthology of American Folk Music
The Pye-Dog
The Rebirth
The Romance of Astrea and Celadon
The Story of Richard O.
The Sun Also Rises
The Ten
The Tracey Fragments
The Walker
The War on Democracy
Those Three
Till varje pris
Ulzhan
Under the Bombs
Vild Ungdom
Viva
Välkommen till Hebron
Waitress
War/Dance
Watching the Detectives
We Own the Night
With Your Permission
Witnesses
Year of the Nail
Yella
Zoo

Biljetterna släpps på nätet idag. Några surprisefilmer och work in progress tillkommer, se festivalens program.

[tags]stockholms filmfestival, film, stockholm[/tags]