I dag har Oscarakademin meddelat vilka länder som har möjlighet att nomineras för bästa utländska film (best foreign language film) inför Oscargalan. Totalt är det denna gång 87 länder som skickat in sina bidrag och blivit godkända. Malawi och Niger deltar för första gången. Sveriges Oscarsbidrag är Gräns (Border). Här är hela listan:

Afghanistan, “Rona Azim’s Mother,” Jamshid Mahmoudi
Algeria, “Until the End of Time,” Yasmine Chouikh
Argentina, El Ángel, Luis Ortega
Armenia, “Spitak,” Alexander Kott
Australia, “Jirga,” Benjamin Gilmour
Austria, “The Waldheim Waltz,” Ruth Beckermann
Bangladesh, “No Bed of Roses,” Mostofa Sarwar Farooki
Belarus, “Crystal Swan,” Darya Zhuk
Belgium, Girl, Lukas Dhont
Bolivia, “The Goalkeeper,” Rodrigo “Gory” Patiño
Bosnia and Herzegovina, “Never Leave Me,” Aida Begić
Brazil, “The Great Mystical Circus,” Carlos Diegues
Bulgaria, “Omnipresent,” Ilian Djevelekov
Cambodia, “Graves without a Name,” Rithy Panh
Canada, “Family Ties,” Sophie Dupuis
Chile, “…And Suddenly the Dawn,” Silvio Caiozzi
China, “Hidden Man,” Jiang Wen
Colombia, Birds of Passage, Cristina Gallego, Ciro Guerra
Costa Rica, “Medea,” Alexandra Latishev
Croatia, “The Eighth Commissioner,” Ivan Salaj
Czech Republic, “Winter Flies,” Olmo Omerzu
Denmark, Den skyldige, Gustav Möller
Dominican Republic, “Cocote,” Nelson Carlo De Los Santos Arias
Ecuador, “A Son of Man,” Jamaicanoproblem
Egypt, “Yomeddine,” A.B. Shawky
Estonia, “Take It or Leave It,” Liina Trishkina-Vanhatalo
Finland, “Euthanizer,” Teemu Nikki
France, “Memoir of War,” Emmanuel Finkiel
Georgia, “Namme,” Zaza Khalvashi
Germany, “Never Look Away,” Florian Henckel von Donnersmarck
Greece, “Polyxeni,” Dora Masklavanou
Hong Kong, “Operation Red Sea,” Dante Lam
Hungary, Sunset, László Nemes
Iceland, Woman at War, Benedikt Erlingsson
India, “Village Rockstars,” Rima Das
Indonesia, “Marlina the Murderer in Four Acts,” Mouly Surya
Iran, “No Date, No Signature,” Vahid Jalilvand
Iraq, “The Journey,” Mohamed Jabarah Al-Daradji
Israel, “The Cakemaker,” Ofir Raul Graizer
Italy, Dogman, Matteo Garrone
Japan, Shoplifters, Hirokazu Kore-eda
Kazakhstan, “Ayka,” Sergey Dvortsevoy
Kenya, “Supa Modo,” Likarion Wainaina
Kosovo, “The Marriage,” Blerta Zeqiri
Latvia, “To Be Continued,” Ivars Seleckis
Lebanon, Kapernaum, Nadine Labaki
Lithuania, “Wonderful Losers: A Different World,” Arunas Matelis
Luxembourg, “Gutland,” Govinda Van Maele
Macedonia, “Secret Ingredient,” Gjorce Stavreski
Malawi, “The Road to Sunrise,” Shemu Joyah
Mexico, Roma, Alfonso Cuarón
Montenegro, “Iskra,” Gojko Berkuljan
Morocco, “Burnout,” Nour-Eddine Lakhmari
Nepal, “Panchayat,” Shivam Adhikari
Netherlands, “The Resistance Banker,” Joram Lürsen
New Zealand, “Yellow Is Forbidden,” Pietra Brettkelly
Niger, “The Wedding Ring,” Rahmatou Keïta
Norway, “What Will People Say,” Iram Haq
Pakistan, “Cake,” Asim Abbasi
Palestine, “Ghost Hunting,” Raed Andoni
Panama, “Ruben Blades Is Not My Name,” Abner Benaim
Paraguay, “The Heiresses,” Marcelo Martinessi
Peru, “Eternity,” Oscar Catacora
Philippines, “Signal Rock,” Chito S. Roño
Poland, Cold War, Pawel Pawlikowski
Portugal, “Pilgrimage,” João Botelho
Romania, “I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians,” Radu Jude
Russia, “Sobibor,” Konstantin Khabensky
Serbia, “Offenders,” Dejan Zecevic
Singapore, “Buffalo Boys,” Mike Wiluan
Slovakia, “The Interpreter,” Martin Šulík
Slovenia, “Ivan,” Janez Burger
South Africa, “Sew the Winter to My Skin,” Jahmil X.T. Qubeka
South Korea, Bränd, Lee Chang-dong
Spain, “Champions,” Javier Fesser
Sweden, Gräns, Ali Abbasi
Switzerland, “Eldorado,” Markus Imhoof
Taiwan, “The Great Buddha+,” Hsin-Yao Huang
Thailand, “Malila The Farewell Flower,” Anucha Boonyawatana
Tunisia, “Beauty and the Dogs,” Kaouther Ben Hania
Turkey, Det vildväxande päronträdet, Nuri Bilge Ceylan
Ukraine, “Donbass,” Sergei Loznitsa
United Kingdom, “I Am Not a Witch,” Rungano Nyoni
Uruguay, “Twelve-Year Night,” Álvaro Brechner
Venezuela, “The Family,” Gustavo Rondón Córdova
Vietnam, “The Tailor,” Buu Loc Tran, Kay Nguyen
Yemen, “10 Days before the Wedding,” Amr Gamal